ANA SAYFA
İletişim

Peki ev dekorasyonlarında hangi renkleri kullanmalıyız?

Peki ev dekorasyonlarında hangi renkleri kullanmalıyız?

Sıcak bir renk olan kırmızı heyecanlandırır ve uyarır. Bebeklerin gördüğü ilk renk olan kırmızı, çok renkli bir tabloda ilk fark edilen renktir. Ev dekorasyonunda dengeli kullanılması tavsiye edilen bu renk, yoğun kullanılması halinde gerginlik oluşturur.


Sarı mutluluk veren, sakinleştiren, ruh halini aydınlatan bir renktir. Özellikle yumuşak tonları ev dekorasyonu için çok uygundur. Yalnız yoğun tonlarda ve fazla kullanılması sinirlilik yapabilir, yapılan araştırmalarda sarının koyu tonlarıyla döşenmiş odalarda bebeklerin daha fazla ağladıkları tespit edilmiştir.

Doğada en fazla bulunan renk olan yeşilin teskin edici ve rahatlatıcı bir etkisi vardır. Dengeli bir şekilde kullanılan yeşil göze hitap eder, iç mekânda hayal gücünü tetiklediğinden dolayı mutfaklarda kullanılması tavsiye edilir. Yeşilin sakinleştirici etkisinden faydalanmak için insanlar televizyona çıkmadan önce yeşil renkli odalara alınırlar. Bu etkisinden dolayı hastanelerin de favori rengidir, hastaların rahatlamasına yardımcı olur.

Mavi çok ilginç bir renktir. Doğada en çok görülen renklerden biri olmasının yanında kullanıldığı alana göre farklı anlamlar ifade eder. Kıyafet seçimindeki mavi, kararlılığı çağrıştırırken, yiyeceklerde kullanımında iştahı kapatan bir renktir. Bu algıda doğada mavi renkli bir yiyeceğin olmamasının etkisi vardır diyebiliriz. Dekorasyonda kullanılan açık tonlardaki mavi, insanı rahatlatır. Bu şekilde boyanmış bir yatak odası çok idealken koyu tonları ise iç karartıcı ve soğuk gelebilir.

Saflığın ve temizliğin rengi olan beyaz, ev dekorasyonunda çok popülerdir. Dengeyi temsil eder. Temizliği ve steril olmayı simgelediği için hastanelerin vazgeçilmez rengidir.

En romantik renk olan pembe enerjiyi çeken bir sakinleştirici gibidir. Bu etkisinden dolayı hapishane ve uyuşturucu tedavi merkezlerinde renk terapisinde kullanılır. Pembe renk yakınındaki insanların sinirlenmek isteseler de bunu başaramadıkları görülmüştür. Çocuk odaları için hafif tonlarının kullanılması idealdir ve göze hitap eder.

Asaletin rengi olan mor, dekorasyonda kullanıldığında zenginlik ve zarafeti simgeler. Çok yoğun olarak kullanılması hem gözü yorar hem de suni bir görüntü verebilir.

Toprağın ve ahşabın doğal rengi olan kahverengi sağlamlık ve güvenilirlik hissi verir. Yeryüzünde en fazla görülen bu rengin ev dekorasyonunda kullanılan açık ve dengeli tonları insanlarda rahatlık, huzur gibi sıcak hisler uyarır. Bazı tonlarının ise insanlarda üzüntüyü çağrıştırırken aynı zamanda eşyalarda yıpranmışlık ve eskimişlik havası oluşturduğu söylenebilir.
GÜRLER PERDE KONYA

21 Mart 2020
GELİŞMELERDEN HABERDAR OL